top of page

Славні люди землі Диканської

Стешенко Микола Володимирович

     Народився майбутній академік в оспіваному Пушкіним і Гоголем селищі Диканька 28 листопада 1927 року. Батько майбутнього вченого Володимир Олександрович працював головою колгоспу "Іскра комунізму", а мама трудилася на різних роботах, ростила трьох дітей.

    Микола Володимирович закінчував школу у повоєнні роки. Вчився лише на відмінно, всі дисципліни давалися йому легко, але особливо захоплювався фізикою, алгеброю і тригонометрією. Він нерідко дивував вчительку математики, пропонуючи розв'язувати задачі простішим способом.

    Після закінчення школи його, золотого медаліста, без екзаменів прийняли на фізичний факультет Київського державного університету імені Т.Г.Шевченка.

    У ті скрутні часи у нього з'явилося життєве правило - не цуратися ніякої роботи. Маючи на утриманні дев'ятирічну сестру Тоню, яку забрав до себе в Київ, він потурбувався про її освіту. Сам же обрав спеціалізацію астрофізика, якій присвятив усе своє подальше життя.

    По закінченню університету в 1950 році Микола Стешенко вступив до аспірантури, де темою своїх наукових досліджень обрав фізичні процеси на Сонці. У 28 років молодий учений захистив кандидатську дисертацію у Пулково під Ленінградом (у 1973 році він так само успішно захистив докторську дисертацію).

    У 1957 році Микола Стешенко перейшов працювати науковим співробітником у Кримську асторфізичну обсерваторію, три роки поспіль виконував обов'язки заступника директора обсерваторії з наукової частини.

    Уже будучи провідним ученим - асторфізиком колишнього Радянського Союзу, в 1988 році, Микола Володимирович очолив Симеїзьке відділення Пулковської обсерваторії, підпорядкованої Кримській астрофізичній обсерваторії Академії наук СРСР.

    Микола Володимирович Стешенко - професор кафедри астрономії і методики фізики Таврійського національного університету умені В.І.Вернадського, член редакційної колегії журналу "Космічна наука і технологія". Він - автор понад 85 наукових публікацій. За космічні дослідження академік Стешенко нагороджений орденами Трудового Червоного Прапора, "За трудові досягнення" ІV ступеня, а також дипломом Всеукраїнської акції "Золота Фортуна". На честь всесвітньо відомого академіка названа одна з малих планет Сонячної системи.

     Очолювана Миколою Стешенком Кримська астрофізична обсерваторія (КрАО) - найбільша наукова астрономічна установа України, що здійснює астрофізичні дослідження найрізноманітніших об'єктів Всесвіту - від штучних супутників Землі й малих тіл Сонячної системи до позагалактичних утворень. У КрАО конструюють і виготовляють унікальну астрофізичну апаратуру як для наземних, так і для космічних спостережень. Зокрема під науковим керівництвом Миколи Стешенка була створена оптика першого в нашій країні багатоелементарного телескопа діаметром 1,2 м, розроблено принципове рішення багатоелементарного оптичного телескопа діаметром 25 м.

    Робота науковців КрАО увінчалась багатьма важливими результатами, зокрема в дослідженні будови нашої Галактики та інших зоряних систем. Під безпосереднім керівництвом професора Миколи Стешенка були підготовлені до польотів космонавти В.Волков, Г.Гречко, О.Губарєв, Г.Добровольський, П.Климчук та багато інших. Ім'я видатного вченого відоме далеко за межами нашої країни: в Болівії він навіть удостоєний звання "Почесний громадянин міста Тарійя".

    Але ніякі наукові відкриття, високі нагороди і почесні звання Миколи Стешенка не здатні затьмарити його любові до рідного диканського краю, землі, де він народився, виріс, зустрів справжнє кохання, здобув освіту, яка дала змогу піднятися до наукових висот.

bottom of page